Oldalképek
PDF
ePub

MAGYARORSZÁG TÖRTÉNELME.

MÁSODIK KÖTET.

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

PRESERVATION

COPY ADDED ORIGINAL TO BE RETAINED

LOAN STACK

Pest, 1871. Nyomatott Heckenast Gusztávnál.

[merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]

A királyság harcza az oligarchiával, az országé a betört míveletlen népekkel.

ELSŐ FEJEZET.

IV. Béla országlata a tatárjárásig.

I. Nagy buzgalommal és szigorral hajtja végre az arany bulla rendeleteit; de ez által az urak nagyobb részét ellenségeivé teszi. Ezek az osztrák Fridrikkel kezdenek fondorkodni, ki betör, de megveretik. Béla a prédikátori rend szerzetesei által az Ázsiában hátramaradt magyarokat felkeresteti. A pápa sürgetéseire hadjáratot készít Asszán bolgár fejedelem ellen, de Asszán a hűségre visszatér.

II. A tatár világbirodalom keletkezése. A kúnok a tatárok által legyōzetvén, kivándorolnak; részök Kuthen királylyal Magyarországba jó s Béla által befogadtatik. A magyarok és kúnok közt surlódások s viszályok támadván, Béla ezeknek elintézésére Kömonostoron gyülést tart; de ez nem segít minden bajon. E közben a tatárok az oroszokat is legyőzvén, a Kárpátok aljáig nyomúltak előre. Béla Dénes nádort küldi a határok védelmére. A tatárok jöttének híre az országban sokáig nem talált hitelre, bár a király erről bizonyos híreket vett, söt Bathu khántól hódolatra is szólíttatott. Béla az ország védelme végett Budán gyülést tart; mi közben a kúnok gyanúsíttatván, hogy a tatárokkal szövetségben állnak, a viszály a magyarok és kúnok közt anynyira elmérgesedik, hogy Kuthent örizet alá kell helyezni. A tatárok betörnek s Dénes nádor hadát szétverik. Béla a nemzet véderejét fegyverre, a pápát és Fridrik császárt segedelemre szólítja, maga Pesten táborba száll. A tatárok Pestig kalandoznak; Ugrin érsek velök szerencsétlenül harczol. Az osztrák Fridrik csak a zavart növeszti megérkezte által. Kuthen megöletik; a kúnok fellázadnak. A magyarok ezen kori erkölcsi sülyedése. A tatárok harczias erkölcsei.

Horvath M. Magy, tört. II.

a

486

« ElőzőTovább »