Python tudásépítés lépésről lépésre az alapoktól az első asztali alkalmazásig

Első borító
Deuteron Kft. --- KÉRJÜK, HOGY VÁSÁRLÁS ELŐTT TÁJÉKOZODÓJON, HOGY A KÖNYV MILYEN ESZKÖZÖKÖN ÉS MILYEN MÓDON OLVASHATÓ. A szerzői jogok védelme érdekében az e-könyv az eredeti PDF formában nem tölthető le, de a tartalomjegyzék és tárgymutató igen a www.pythontudasepites.hu oldalon. , 2022. aug. 31. - 1733 oldal

A könyv kitűzött célja, hogy elvezesse az Olvasót a Python nyelven történő programozáshoz nélkülözhetetlenül szükséges számítástechnikai alapismeretektől olyan tudásszintig, amellyel önállóan meg tud írni konzolos vagy grafikus felhasználói felülettel rendelkező teljes értékű asztali alkalmazást.

Az Olvasó egyetlen könyvben koherens és konzisztens felépítésben lényegében három szakkönyv anyagát kapja: alapvető koncepciók és nyelvi építőelemek ismertetése, szabványos könyvtár gyakran használt általános moduljainak használata, valamint grafikus felhasználó felület készítése.

A könyv teljesen az alapoktól indul, és az egyes fejezetek egymásra épülnek. Ezért a számítógépes programozással és a Python nyelvvel megismerkedni kívánó kezdők tankönyvként használhatják. Éppen ezért, hasznos lehet középiskolai, egyetemi és tanfolyami hallgatóknak vagy hobbi programozóknak.

Különösen ajánlott mindazoknak, akik szeretnének ugyan egy Python tanfolyamon részt venni, de valamilyen okból (kisgyerek, mozgáskorlátozottság, távolság, kötött idő stb.) nem áll módjukban. A könyv ezen segít, mert tartalma egyéni időbeosztással és ütemben dolgozható fel, aminek végére egy kezdő és haladó szintű tanfolyam tudásanyaga sajátítható el.

Ugyanakkor, mivel a közölt ismeretanyag fokozatosan mélyül, és a nyelv használatának egyre finomabb részleteibe is elvezet, ezért ajánlott oktatóknak, szoftverfejlesztőknek, mérnököknek, adatelemzőknek és mesterséges intelligenciával foglalkozóknak egyaránt. A haladóbb szintű Olvasókat a könyv oly módon segíti, hogy nem csak a Pythonba bevezető szakkönyvként, hanem kézikönyvként is használható. Ez utóbbi azt jelenti, hogy ha a programozói munka során bizonyos nyelvi elemekkel, azok egyes részletével kapcsolatban kérdés merül fel, akkor vissza lehet keresni és újra elolvasni. Ez a hivatalos dokumentáció értelmezését is megkönnyíti. Annyiban viszont nem kézikönyvről van szó, hogy nem egy tömör nyelvi összefoglaló, hiszen az elsődleges cél az alapelvek és koncepciók biztos megértése, a nyelvi tudás fokozatos elsajátítása, valamint saját Python programok megalkotásában megnyilvánuló gyakorlati alkalmazói tudás megszerzése.

Az ismeretek könnyebb elsajátítása és rögzülése érdekében a számos ábra, diagram és táblázat mellett való életből vett egyszerű hasonlatok és metaforák is kerültek több helyen a szövegbe. Ezek elsősorban azon részeknél szerepelnek, amelyek alapvető elvi vagy koncepcionális tartalommal bírnak, és ezért megértésük különösen fontos a továbbhaladáshoz.

Ami a tartalmat illeti, a programozás és szoftverfejlesztés fontosabb alapelvei mellett a Python nyelv azon része került ismertetésre, amely valószínűleg nem, vagy nem jelentősen változik a jövőben, így a könyv hosszabb időn keresztül tudja szolgálni az olvasóját.

Az Olvasó fokozatosan ismerkedhet meg olyan fontos fogalmakkal és nyelvi koncepciókkal, mint például az objektum, konténer, iterátor és generátor, függvény és korutin, függvény- és osztálydekorátor, closure, osztály, absztrakt osztály, mixin osztály, adatosztály, protokoll, adat- és metódusattribútum, metódusfeloldási sorrend, tulajdonság, attribútum-leíró, egyszeres és többszörös öröklés, modul, csomag, polimorfizmus, statikus és dinamikus típuskezelés, erős és gyenge típusosság, típusutalások és ezeken alapuló statikus típusellenőrzés.

Az alapvető nyelvi építőelemek és szerkezetek mellett a szabványos könyvtár számos, gyakran használt modulja is bemutatásra kerül egy-egy problémakörhöz kapcsolódóan. Ennek során olyan modulok részletes ismertetése is megtörténik, amelyek a hivatalos dokumentációból nem biztos, hogy mindenki számára könnyen értelmezhetők, mint például a pontos matematikai számításokat támogató decimal és a grafikus felhasználói felület készítését lehetővé tevő tkinter modul.

 

Tartalomjegyzék

No comment Vagy mégis? a forráskód értelmezhetőségét növelő kiegészítő információk
493
Függvény és objektum szimbiózisa metódusok
504
Beépített típusok nyilvános metódusai
506
Speciális metódus és adatattribútumok
628
Osztály vigyázz típuslétrehozás osztályokkal
658
Üzenetváltás emberek és objektumok között
680
Janusarcú objektumok polimorfizmus
681
Objektumkapcsolatok
687

Zsákbamacska konténerobjektumok
75
Kérem a következőt iterálható objektumok
77
Hogyan szólíthatlak meg? konténerelemek közvetlen elérése
81
Van amin tudunk változtatni és van amin nem
82
Iterátorok és elemeik kinyerésének nyelvi megvalósítása
83
Beépített konténerobjektumok
85
Kapcsolatban relációk objektumok között
122
Mindenkinek megvan a maga igazsága
125
Karakterláncok formázása
227
Metamorfózis típusok egymás közötti átalakítása
240
Válaszutak elágazások a programban
247
Repetázzunk ciklikus utasításvégrehajtás
265
Kivételes bánásmód kivételek és kezelésük
283
Rutineljárások a kód újrafelhasználása
301
Egymáshoz rendelve függvények
303
Beépített függvények
349
Különleges függvénydefiníciók
384
Változó élet a függvényen kívül és belül
403
Táridő csereügylet memoizálás a futási idő csökkentésére
420
Emlékező függvények létrehozása
424
Képességfejlesztés függvénydekorátorok
448
Kifogyhatatlan sorozatlövők generátorfüggvények
485
Öröklődés
699
Kompozíció delegálás és öröklés
756
Egyéni kivételtípusok megvalósítása
771
Mágikus metódusok egyedi igényre szabott osztályokban
777
Attribútumműveletek befolyásolása
923
Osztályok dekorálása
929
Ne nyúlj hozzá ha jót akarsz attribútumok priváttá minősítése
938
Attribútumműveletek kontrollált végrehajtása
942
Attribútumleírók és használatuk
952
Típuskezelés típusosság és típusbeazonosítás
968
Mik azok a protokollok?
975
Panelprogram modulok
976
Készétel fogyasztás a szabványos könyvtár moduljainak használata
1013
Kívül tágasabb külső modulok használata
1348
Különleges osztálydefiníciók
1354
Kontextuskezelők
1405
Mentsük ami menthető fájlok és mappák
1417
Grafikus felhasználói felület készítése
1531
Zárszó
1723
Tárgymutató
1724
Copyright

Gyakori szavak és kifejezések

Bibliográfiai információk