Oldalképek
PDF
ePub

szágban, mind Erdélyben, miszerint még csak valamelly osztályérdek különös megsértése hiányzott arra, hogy az indulatok forrongása lázadásig emelkedjék. És megtörtént ez is az 1603ki nov. 11kén kelt azon parancsolat által, miszerint a kassai tanács és polgárközönség a még I. Lajostól épített sz. Erzsébet templomát, mellyet az evangelicusok mintegy 50 év előtt elfoglaltak, a catholicusoknak visszaadni köteleztettek. Belgiojozoi gróf Barbiano Jakab, kassai főkapitány, egyszersmind parancsot vön e kormányrendeletet eröhatalommal is végrehajtani 1). A városi hatóság ellentállott s Barbiano 1604 elején erőszakhoz nyult: a templomot a Kassára vonúlt egri káptalannak általadta, az engedetlenség büntetéséül pedig e városnak számos helységből álló jószágait elfoglalta, mi nem kevesbé sértette a polgárokat, mint azon kifejezések, mellyekkel Barbiano az evangelicusok isteni szolgálata által a templomot végrehajtó parancsában megfertőztetettnek állította, s mint azon gúny, mellyet a városnak panaszlás végett Prágába küldött követei tapasztaltak.

Illy körülmények közt jöttek a rendek 1604ki télutóban Pozsonyba, országgyülésre. Az elkeseredettség, melly a többséget képző evangelicusok kedélyét a kassai események miatt elfoglalta, az egész testületre átterjedt s a gyülés igen zajos lön. Felhozattak az ország régibb s ujabb sérelmei s orvoslásuk sürgettetett. Különösen nagy hévvel vívtak az evangelicusok a kassai templomért, s a vallás szabad gyakorlatának biztositásáért 2). De Mátyás főherczeg, ki a gyülésen elnökölt, ezekre nem volt felhatalmazva; közbejárását mindazáltal igérte a királynál, s teljesítette is igéretét; a tanácskozásokat pedig olly ügyesen vezette, hogy a rendek kissé lecsendesültek, s az alkotott 21 törvényczikkben (mely

1) Katona: 28, 189.—2) Istvánffy: Lib. 33, 522. Lampe: Histor. Eccl. Reform. 332.

Az 1604ki 22dik t. cikk.

155

lyek az adót s annak beszedési módját, az egyszerű vádakra s kihallgatás előtt történt elfogatások megtiltását, a kamra hatalmának korlátozását stb. tárgyalják) a vallásról semmi emlités sem tétetett. De többen, nem elégedvén meg avval, hogy vallási panaszaikat a főherczegnek beadták, szétoszlások előtt Istvánffy Miklós nádori helytartónál olly értelmű óvást tőnek, hogy ha kérelmeik meg nem hallgattatnának, minden vallásszabadságuk ellen kibocsátandó rendeletnek ellene mondanak, s ha e miatt a béke megzavartatnék, okai annak nem ök lesznek 1). Rudolf azonban ezt igen rosz néven vette s a német kamra és jezsuiták tanácsára egyszer mindenkorra véget akarván vetni az országgyüléseken minden további vallási vitatkozásoknak, olly lépést tön, minöt eddig egy király sem tett: a törvénykönyvet megerősítvén, annak huszonegy czikkjéhez, önkényleg egy 22diket iratott, mellyben elődeinek a cathol. vallás megerősítésére alkotott minden tör-. vényeit megujitja, az országgyülésen minden vallási vitatkozást megtilt, s azokat, kik illyenek által a gyűlést megzavarni bátorkodnának, mint veszélyes ujitókat, az e tárgyu törvényekben kiszabott büntetéseknek alávettetni rendeli.

1) Szirmay: Nolit. Hist. Cottus Zemplén 108.

MÁSODIK FEJEZET.

A nemzeti visszahatásból származott forradalmak nemzeti s vallási szabadságért vívott harczok időszaka. 1604-1711.

ELSŐ CZIKKELY.

RUDOLF KORMÁNYÁNAK VÉGE. 1604-1608.

1. S. Bocskay lázadása.

A 22-dik czikkely, mellyet Rudolf önkényesen irt az 1604-diki törvénykönyvbe, lángot keltő olaj volt a kedélyek izzó parazsára. Az éjszakkeleti megyék nemesei gyülésökből, mellyet Gál-Szécsen Homonnay Bálint vezérlete alatt tartottak, azt izenték Barbianonak, hogy a törvénytelen Czikkely az egész törvénykönyvet megfosztván erejétől, ők sem adót nem fizetnek, sem hadi szolgálatot nem tesznek, mig azon czikkely el nem törültetik s a protestansoknak szabad vallásgyakorlat nem engedtetik 1). A kevély olasz fenyegetve válaszolt; mi által a kedélyeket annyira felizgatta, hogy még csak vezér hiányzott, ki a lázadás zászlóját fölemelje. Akadt ez is nem sokára.

Bethlen Gábort, ki a Székely Mózses megöletése óta Temesváron tartózkodott, a török már többször megkinálta az erdélyi fejedelemséggel. De ő magát még fiatalnak érez

[merged small][ocr errors]

Bocskay lázadása.

157

vén, kismarjai Bocskay Istvánt szólítá fel a török kegyelmének elfogadására. Bocskay eleinte habozott; utóbb azonban, midőn a jószágaira vágyó Bogáthi Menyhérttől kütlenséggel vádoltatott 1), s e vád következéseitől méltán tarthatott volna, hajlandó lön az ajánlat elfogadására; sőt az események fejleményétől nem sokára kényszerítve is érezte magát nyilvánosan föllépni a maga védelmére.

Midőn Haszán nagy vezér az 1604-ki ősz elején Esztergamot egy roppant haddal megtámadta, Basta a kormány rendeletéből Barbianot hagyván Erdélyben helyettesül, zsoldos seregével a vár védelmére sietett. Ez alkalmat használván Bethlen Gábor, Erdélyt a temesi pasával megtámadta. A hajdúk azonban, kiket Barbiano ellene küldött, nemcsak hadát visszaverték, hanem pogyászát s ebben a leveleket is elfoglalták, mellyeket Bocskayval váltott. Barbiano, ezekből a titkos tervről értesülvén, tüstént számadásra hívta Bocskayt, s midőn megjelenni nem akart, néhány várát megvétette. A megszorúlt Bocskay a hajdúkhoz folyamodott, kik midőn megértették, hogy ő a veszélyben forgó vallás védelmére nyul fegyverhez, nagy részben magok is reformált vallásuak lévén, örömmel állottak zászlója alá, s vezérlete alatt a királyi hadat megverték. Barbiano Kassára futott; de a polgárok, kik Homonnay Bálinttal Bocskay pártjára állottak, öt be nem bocsátották. És alig hirhedtek el a Bocskay pártfeleitől szétküldött nyilt levelek által 2) ezen események, midőn a felső vidéki városok mind, az urak és nemesek közöl pedig a nagyobb rész szabadítóként üdvözlék Bocskayt; és ámbár őt a megmentett Esztergam alól visszasietett Basta két kisebb csatában megverte: a lázadás

1) Epist. Proc. 3, 262.

Aug. 329.

2) Ribinyinél: Memorab. Confess.

mindazáltal napról napra - s kivált miután Bocskay a török vezérrel szövetséget kötött, olly sebesen terjedt, hogy Basta a különben is zúgolódó hadával 1605 elején viszszavonúlni kényszerült.

E szerencsés kezdet után Bocskay pártfeleinek Szerencsre gyűlést hirdetett. A rendek nagy számmal gyűltek össze, s vezéröket Magyarország s Erdély fejedelmévé kiáltván, egyebek közt minden keresztény vallásnak egyenlő gyakorlatszabadságot biztosítottak, s a hadi ügyekről rendelkeztek. Bocskay pártja szerencséjével együtt nőtt: a kegyetlen Basta kormányát megunt erdélyi nemesség kivétel nélkül hozzá állott, s a tartomány átvételére küldött Rákóczyt nyilt karokkal fogadta; nem különben Báthory István, országbiró, nemzetségének utólsó sarjadéka, ki az ország sérelmeit már rég sajnos szivvel nézte, s a mult évi országgyülésre sem akart megjelenni, a királyi pecsétet viszszaküldvén, csaknem sírja szélén Bocskayhoz állott; hasonlókép hozzá hajlott Illyésházy István is, ki mindazáltal még Krakóban várta az ügyek bővebb kifejlését 1).

Rudolf a forradalomnak ezen meglepőleg gyors haladásától megrettenve, Austria rendeit 1605ki mart. 31kén közönséges felkelésre szólította 2). Bocskay ellenben Korláty Istvánt és Kékedy Györgyöt ajándékokkal Konstantinápolyba küldötte segedelemért; a szomszéd tartományokba pedig nyilt levelet 3) küldött, mellyben a magyarok zendülésének okait részletesen előadván, kijelenté, hogy a törököt egyedül az önvédelem szükségétől kényszerítve, s nem a ke

[ocr errors]

') Istvánffy: Lib. 34, 530. 2) Egy nyomtatott eredeti aláirásokkal és császári pecséttel ellátott oklevél szerint, melly Jancsó Imre ur birtokában van. — 3) Illyésházy évkönyvéhez kapcsolt másolat.

« ElőzőTovább »