Oldalképek
PDF
ePub

Az 1687ki országgyülés.

347

ház herczegei közöl nyomos okokból a fiatalabbat is megválasztani. A november 14kén tartott Sdik rendi ülésben, azon esetre, ha az uralkodó ház osztrák ága kihalna, a spanyol ág öröködése is elfogadtatott. A király viszonkedvezésül dec. 1jén tudtára adatta a rendeknek, hogy mind azoknak, kik a múlt időben a felség ellen akármikép vétkeztek, az egy Tökölyit kivéve, tökéletes bűnbocsánatot enged, egyszersmind pedig a József herczeg koronáztatását decemb. 9re határozta; mi, a felavatási oklevelél s az esküforma megiratván s Józseftől megerősíttetvén, ünnepélyesen végre is hajtatott; és miután a sérelmek benyujtattak, a cath. és protestans rendek közt a vallási sérelmek tárgyában támadt viták befejeztettek, s az időközben alkotott törvények a királytól megerősítettek, volna, a rendek jan. 25kén széllyel oszlottak 1). Hogy a kir. kivánatok illy kevés akadályra találtak, leginkább a nádor, Eszterházy Pál érdeme volt, kit is ezért Leopold még a gyülés folytában a német birodalmi herczeg czimével jutalmazott. Vigasztaló hír volt még az összegyűlt rendeknek,

fog ellenkezni, de kivánják hogy azt választás előzze meg. E nyilatkozatra a személynök felkiálta: „ki az, a ki még is a szabad választásról akar vitázni?". s midőn a követ neve neki megmondatott, őt az itélőmester által tüstént följegyeztette. A rendek ezután minden további vitatkozás nélkül megegyeztek a kir. kivánatokban. A gr. Erdődy nemzetség monyorókeréki levéltárában létező országgyülési naplóból. Hist. Dipl. Append. 225. Wagner: Hist. Leop. 2, 30.

') A nevezetesb törvények a trónöröködésen, az endrei záradék eltörlésén s a köz bünbocsánaton kivül, következők: az eperjesi bizottmány s itélőszék az új király kérelmére eltörűltetik, a foglyok szabadon bocsáttatnak; a hűtlenségi bűnök ezután törvényes úton bűnhesztetnek. A vallás ügyében az 1681ki törvények negújíttatnak; a jezsuita rend törvényesen befogadtatik. A kir. cancelleáriához két tanácsos rendeltetik. A főrendűeknek szabadság adatik majoratusokat alapítani. A honosítási díj 1000 aranyra szabatik. A förendek táblájánál az ülések sora szabályoztatik.

hogy Eger rövid ostrom után megvétetett. Zrínyi Ilona, Tōkölyi neje, az őrség lázongása által kényszeríttetvén, több mint két évi ostrom után szinte feladta Munkács várát; a feltételek szerint gyermekeivel, a Rákóczy árváival együtt Bécsben kelle laknia; ezeknek minden Rákóczy-féle jószágok, magának pedig hozománya s jegyajándoka biztosíttatott; gyermekeinek Kollonics püspök és Klobusiczky Ferencz zemplényi alispán gyámul rendeltetett. A fejedelemné ezután Bécsbe vitetvén, ott egy apácza kolostorba záratott; 1691ben azonban férjéhez szabadon bocsáttatván, evvel együtt önkényes számüzésben halt meg 1).

2. §. Újabb fényes győzedelmek a törökön, Erdély Leopoldnak hódol. A karloviczi béke.

Megvévén Munkácsot Caraffa, olly utasitással küldetett a kormánytól Erdélybe a német had vezéréül, hogy a tartományt az öreg Apaffy halála esetére, de ne erőszakkal, hanem szerződéssel, egészen a király hatalmába kerítse. A kegyetlen ember megérkeztének híre nagy remegésbe ejtette a tartományt; Teleki Mihály, a fejedelem fő tanácsosa végrendeletet is tett, mielőtt meghívására öt először meglátogatta. Utasitása azonban most ugy hangzott, hogy szigoruság által a kedélyeket el ne idegenítse, hanem szelidség s az eddigi szerződések pontos megtartása által ügyekezzék inkább azokat megnyerni. Sikerült is neki Teleki Mihály által, kit a romai birodalmi gróf czimével s egyéb igéretekkel megnyert, 1688ki maj. 9kén olly szerződvény aláírására birni a rendek föbbjeit, miszerint azok minden elébbi viszonyaikról a török iránt ujabban lemondván, tartományukat Leopoldnak s örököseinek egyenes védelme alá bocsátották s kir. őrséget még több várak

') Katona 35, 520. Wagner: Anal. Scep. 4, 202.

Székesfehérvár, Szendrő, Nándorfehérv, stb. megvétele. 349

ba is befogadtak. A király viszont a bevett vallások szabad gyakorlatáról s a német őrségek jó fegyben tartásáról őket újonnan bisztosította 1).

A félhold hatalmának lealkonyodta, a számos csapások mellyeket az Magyarországban Leopold, a földközi tengeren Velencze győzedelmes fegyverétől szenvedett, az ozmánok közt félelmet s közelégületlenséget, utóbb lázadást is okoztak, mellyet Szulejmán nagyvezirnek 1687 végén lett kivégeztetése sem csöndesithetett le; a sereg magát Mohammed szultánt is börtönbe vetette, s testvérét, a harczkedvelő II. szulejmánt emelte helyébe. De az új kormány sem volt képes visszavarázsolni a mozlem fegyver leáldozott szerencséjét. Miksa bajor fejedelem, a császári had ez idéni (1688) fővezére elébb Székesfehérvárt, utóbb, a Szávát áthidalván, Szendrot, sept. 8kán pedig Nándorfehérvárt is megvette. Az izlam e szent házának eleste mindenütt remegéssel tölté el a törököt, minek következtében Veteráni tábornagy Lippåt, Karansebest, Orsovat, Badeni Lajos pedig Gradiskát, Dubiczát és Bányalukát elfoglalta.

A szultán, kit még a belső lázadások is mind háborgalának, a császárhoz békeköveteket küldött. Sept. Skán, Nándorfehérvár megvételének másod napján, érkeztek meg ezek a császári táborba, honnan aztán Bécsbe vezettettek. A békébe Lengyelországnak és Velenczének, Leopold frigyeseinek is, be kelle foglaltatni; mivel pedig a lengyel követ meghatalmazása sokáig meg nem kuldetett, csak az 1689ki febr. 10kén tartatott velök az első alkudozás; jun. közepéig 14szer ültek össze a meghatalmazottak; de mind a három

') Breviss. Comp. Hist. Princ. Trans. l. 21. Katona: 35, 525 – 572. Ezen évben rendelkezett a kormány legelőször a sajtóról, Szentiványi jezsuitát könyvvizsgálóvá rendelvén.

szövetségesnek tulságos lévén kivánata, a béke meg nem köttethetett. Leopold megbizottai Jenőt, Gyulát, Nagyváradot és Temesvárt; Velencze Negropontet, Malvasiat stb. Lengyelország egész tartományokat, Ukránt, Podoliát és Bessarabiat Krimig és a tatároknak Európából Azsiába átköltözését kivánta; minek következtében az alkudozás megszakadt, s a török követek újabb utasitásért futárt eresztettek, magok annak megérkeztéig Komáromba küldetvén. Az utasitás 1690 elején érkezett meg: de a békére ezután sem volt remény, s mivel a bécsi udvar a szultánnak nagy hadi készületeiről értesült, a követeket őrizet alá tétette 1).

A háború az alkudozások alatt is folyt, s a mult évinél nem kisebb szerencsével. Badeni Lajos egy török hadat megvervén s táborát 200 ágyuval elfoglalván, Nissát, Bodont, Kossovát több más bolgár várakkal megvette s egész Albania határáig hatott, honnan azonban öt Ahmed s 0mer pasák visszanyomták. A bécsi udvar e közben azon nagyszerű terven dolgozott, hogy a keleti hitvallásu keresztény népek hajlamát megnyervén, azokkal szövetségre lépjen, s általok a háborút egészen a török földre játsza által. E népek egy ősregéje szerint egy olly fejedelem jövendöltetett szabadítóul a török iga alól, kinek tevéin idegen földrészek állatai jőnek hazájokba. Piccolomini e regét használva, majmokat, papagájokat s más külföldi állatokat tétetett tevéire. Sikerült is neki, részint e csel, részint szigorú fegy s a vallás kiméllete által, az ippeki érseket s általa a szerbeket és albanok egy részét megnyernie. Segedelmökkel azután egész Uszkubig (Scopi) előre nyomult, Karpos pedig, a szerbek vezére, kinek Piccolomini a császártól herczegi süveget eszközlött ki, a törökök ellen több várat megerősített. De miután

') Hammer: 3, 826. 840.

A szalánkeméni diadal. Erdély új szerkezete. 351

a derék tábornagy 1689 végén meghalt, utódai pedig a hadat fegyelemben nem tartották, e népek ébredő rokonszenve mindinkább elhidegült, s Piccolomini hiányát Leopoldnak 1690ki april 6kán kelt azon nyiltlevele sem volt képes kipótolni, miszerint nekik védelmet, vallási s vajdaválasztási szabadságot s a háború bevégezte után új, kedvező szerkezetet igért 1).

Részint e keleti népek elidegenülése, részint a császári hadak csekély száma, részint végre az új nagyvezirnek, Köprili Musztafának, a nagy Köprili Ahmed szigorú, tudományos testvérének buzgalma 1690ben egy némelly csorbát ejtett az eddig győzelmes császári fegyveren. Az ellenség erejét megvető, elbizott Strasser tábornagy Szerbia határszélein január elején hadosztályával együtt levágatott; minek következtében a Bosnyában tett foglalások nagy részben elvesztek. Ezért némi kárpótlást adott ugyan Kanizsa, mellyet Batthyányi Ádám és Zichy István aprilban megvettek; de más részről Tökölyi is, Apaffynak april 14kén történt halála után, egy török hadosztálylyal Erdélybe törvén, Heister hadát aug. 21kén elhatározólag megverte, Heistert magát Doria tábornokkal s 22 zászlóval elfogta. Tökölyi e gyözelem után a szultántól Erdély fejedelemségét nyerte jutalmul, mellyet sept. 12kén birtokába is vett. Badeni Lajos őt ugyan ismét kiűzte e tartományból, de még a császári had fő ereje itt munkálkodott, az alatt a nagyvezir Nissát és Bodont, utóbb Szendrőt és Nándorfehérvárt visszafoglalta, a királyi hadat pedig az Aldunán és Száván átkergette 2). Ez alkalommal az ippeki érsek, Csernojevics Arsen, a császá

[ocr errors]

') Wagner: Hist: Leop. 2. 110. Hammer: 3,385. 2) Wagner: Hist. Leop. 2, 129. kövv. Cserey: Katonánál: 35, 664. 689. Die Feldzüge des grafen Veterani. Dresden 1788. l. 94. kövv. Hammer: 3, 843.

« ElőzőTovább »