Oldalképek
PDF
ePub
[blocks in formation]

-e.

getés-t, tb. -ek, harm. szr. e. Cselekvés, midőn gyöngén melegítünk valamit. V. ö. MELENGET.

= =

[blocks in formation]

MELENGETÉS, (mel-eng-et-és) fn. tt. melen, mely talán fél, honnét feleség, felem, feled stb., sőt vel rag is, és mely ragozásban az I hangot megkettőzteti, mint a tájdivatos föllebb, bellebb, killebb, az eredetibb fölebb, belebb, külebb helyett; ilyen a tájdivatos töllem, nállam. E szerént a mellé, mellől, mellett, mellesleg szókban az egyik l csak nyomaték gyanánt hangzanék. Vagy pedig a mel eredeti értelmét is tekintve, valószinű, hogy egy gyökü a megy v. men igével, (sőt épen magától a men igétől származott, és egészben igy volna tájdivatosan: menvel, megrövidülve : men-l és az n is l-lé hasonulva: mell), s am. menetel; mert pl. Duna mellett am. Duna menve vagy menett, vagy mentében; Duna mellől am. Duna meneteltől vagy Duna mentétől; s Duna mellé am. Duna mente elé vagy mentéhez. Ezen értelemre mutatnak a mellék és mellőz származékok is, pl. Vágmellék, Vág menetelék vagy Vágmente, és mellőzni valamit am. menetelben előzni, tova menni, mellette részvét nélkül elmenni, mentünkben elkerülni. MELLÁR, puszta Fehér m.; helyr. Mellár-ra, on, -ról.

MELLBAJ, (mell-baj) ösz. fn. Általán mindenféle fájdalom, betegség, mely különösen a mellet, és mellrészeket bántja.

MELLBALZAM, (mell-balzam) ösz. fn. Balzam, melyet mellbajok ellen gyógyszerül szoktak használni. MELLBETEG, (mell-beteg) ösz. mn. és fn. Ki valamely mellbajban szenved.

MELL, (1), fn. tt. mell-et, harm. szr. e. Az emberi és állati deréknak elül álló, s többé-kevesbbé kidomborodó része, mely az emberi testben a nyaktól kezdve a rövid bordákig terjed. Széles, szűk, domború, lapos, beesett mell. Kinyomni, kitolni a mellet. Valakit mellhez szorítani, mellbe v. mellen ütni. Szükebb ért. jelenti a mellüreget, a benne levő belrészekkel együtt, pl. az ily mondatokban: szorúl a mellem. Nyálka lepi a mellemet. Gyönge a melle, azaz tüdeje. Még szükebb ért. a mellnek két oldalán levő húsos kidudorodások, kivált a nőnemnél. Ezeket a magyar különösen csöcs-nek, vagy emlő-nek nevezi, melyek t. i. az anyatejnek elválasztására rendeltetvék. V. ö. CSÖCS, EMLŐ. Átv. ért. képviseli azon érzelmeket, melyek elszántságra, s bátorságra mutatnak. Férfias mellel neki szegülni a veszélynek. Erős mellel fo gadni a csapást. Innen használtatik sziv helyett is. Fájdalmában szorúl a melle. Dagad mellem a nagy örömtől. Szinte képes kifejezéssel mondjuk a ruhának azon részéről, mely a mellet takarja. A lónemü állatok mellét a magyar különösen szügy-nek, a szarvasmarhákét szegy-nek nevezi. Mi e szó eredetét illeti, valószinü, hogy gyöke azon el, melyből az első, elül, előtt származnak, minthogy a mell csakugyan többékevesbbé előre nyomúl. Képzésre nézve hasonlatban áll a toll főnévvel, melynek törzsöke tol, s ebből lett erdélyiesen tolu v. talu, Mátyusföldén tollu, közebb szokás szerént toll; hasonlóan az el gyökből keletkezett elő, elü, ell, s m előtéttel mell. Ezen elemzéssel tárgyilagos öszvefüggésben állanak az elül hátul, előre hátra ellentétek. Söt figyelmet érdemel az is, hogy bizonyos gyermekjátékokban, midőn valamely fiú többek közöl kiolvas valakit, először önmagán kezdvén az olvasást s mellét megütve, így szól: ellem bellem, mi ismét másféle olvasásban egyem begyem, azaz bögyem. E szerént az ell és mell épen oly változatok, MELLDESZKA, (mell-deszka) ösz. fn. Némely mint az ekeg mekeg, v. ekeg bekeg, ingó bingó, illeg billeg, mesterembereknél deszkadarab, melyet bizonyos anya manya, stb. Más vélemény szerént az egyszerű munka alatt melleikhez szorítanak, pl. a kádárok, mimel a benne létező hangok (m és 1) szerént is úgy te-dőn nagy furóval dolgoznak, hogy a furó nyele melkinthető mint maga az emel ige, ettől lett emelő, emelü leiket ne nyomja. vagy az első hang elhagyásával: melű vagy melj; innen ez jelent általában valamely emelkedettet, domborodottat, különösen az állatvilági test domborodott előrészét. Ismét mások szerént mell betüáttétellel s némi változtatással am. emlő.

MELLBETEGSÉG, (mell-betegség) ösz. fn. A mellnek kóros állapota.

MELLBODOR, (mell-bodor) ösz. fn. Pipereféle bodor az üngök mellén, mely fodrosan varrott finomabb gyolcsból áll, vagy hasonló nemü pipere a mellet takaró női öltözék részén.

MELLCSONT, (mell-csont) ösz. fn. Porczogós csont a mell közepén, melynél az oldalbordák öszvejönnek.

MELLDAGANAT, (mell-daganat) ösz. fn. Kỏros daganat a mellben, különösen a tüdőben.

MELLDOLMÁMY, (mell-dolmány) ösz. fn. A mellhez különösen a nőknél szorosan álló kurta dolmányka.

MELLÉ, (mell-é) névutó, mely megfelel e kérdésre hová? s alanyeset után áll, pl. folyó mellé épíMELL, (2), (men-vel? öszvébbhúzva men-1, teni a falut. Út mellé fákat ültetni. Személyragozva : mel-1) elvont törzsök, melyből mellém, melléd, mellé, mellém, melléd, melléje, mellénk, melléték, melléjék. tovább mellett, mellől névutók származnak. Minthogy Mint helyjelentő azon irányra vagy vonalra mutat, ezen származékokban alapfogalom azon irány, vagy mely valamely test, vagy tér mentében huzódik el, vonal, mely bizonyos testnek oldala mentében huzó- vagy is annak szélét, vagy oldalát legközelebbről dik el: innen ezek törzsöke mell egészen különböző je- érinti, pl. part mellé kötni a hajót am. a part oldalálentésü- és eleműnek látszik, mint a deréknak előrészét hoz vagy széléhez. Ház mellé húzni magát am. ház oldajelentő mell. T. i. Valamint a fölött alatt, fölé alá név-lához, vagy széléhez. Elemzését illetőleg 1. MELL, (2), utók törzsöke a föl, és al, hasonlóan származtathat- elvont törzsök. Átv. ért. szoros viszonyra, és öszvekötnak a mellett és mellé szók az egyszerű mel törzsöktől, tetésre mutat, pl. kenyér mellé jó sajt, azaz kenyér

AKAD. NAGY szótár iv. KÖT,

28

[blocks in formation]

állsz? azaz, kivel tartasz, vagy kinek fogod pártját? | lyet valaki a fő czélon kivül elérni akar, s mely ezMELLED, (mell-ed) önh. m. melled-tem, -tél, zel öszvefüggésben áll. -t. Mondják madarakról, midőn melltollaik kihullaMELLÉKCZIKK v. nak, máskép koppad. v. ö. MELLESZT.

[blocks in formation]

MELLÉK, (mell-ék) fn. tt. mellék-et, harm. szr. -e. 1) Azon tér, vagy térvonal, mely valamely test, vagy térség mentében elhuzódik, s azzal közvetlenül érintkezik. Ház melléke. Kert mellékére ültetett fák. Út mellékén megállni és kifogni. 2) Különösen vidék, vagy tájék, mely valamely test vagy tér hoszszában némi távolságra terjed el. Ez értelemben leginkább a patakok, folyók, és tavak körül és mentében fekvő helyeket jelenti. Duna melléke. Er melléke. Répeze melléke. Balaton melléke. 3) Ami bizonyos fő dologhoz mintegy oda járul, vagy ami a dolog lényegéhez ugyan nem tartozik, de azzal kapcsolatban áll, szóval mi önállólag nem létezik, hanem mint másnak adaléka, toldaléka, függeléke, járuléka stb. Ez értelemben öszvetéve használtatik, s a fő dolgot jelentő szó előtt áll, pl. mellékadó, mellékczél, mellékfal, mellékjövedelem, mellékszoba stb. Elemzésére nézve 1. MELL, (2), elvont törzsök.

MELLÉKADÓ, (mellék-adó) ösz. fn. A rendes adón kivül kivetett kisebbféle, különös czim alatti adó, mely rendesen a főadó nagyságához mért arányban

osztatik fel.

MELLÉKÁG, (mellék-ág) ösz. fn. 1) A növények, nevezetesen fák azon ágai, melyek nem közvetlenül a törzsökböl sarjadnak ki. 2) Átv. ért. az úgynevezett nemzetségi fán azon származási rend, melynek tagjai, illetőleg ivadékai a törzsök apától nem egyenes (lemenő) vonalban veszik eredetöket ; máskép oldalág (linea collateralis).

MELLÉKAJTÓ, (mellék-ajtó) ösz. fu. A főajtón kivül egy másik kis ajtó, vagy a kapu mellett levő ajtó a gyalogok számára.

- CZIKKELY, (mellékczikk v. -czikkely) ösz. fn. Czikk, mely egy fő czikk mellett foglal helyet.

MELLÉKCSELEKMÉNY, (mellék-cselekmény)

1. MELLÉKTÖRTÉNET.

MELLÉKDARAB, (mellék-darab) ösz. fn. Darab, mely egy másikhoz tartozik, s azzal együtt bizonyos egészet tesz. Az egész kenyérhez még egy mellékdarabot adni, hogy a rendes adag meglegyen.

MELLÉKDOLOG, (mellék-dolog) ösz. fn. Mellékes dolog, mi a fő dolog lényegéhez nem tartozik, mi a födolog lényegének megváltoztatása nélkül elmaradhat. Csak ezt tegyük meg, a többi mellékdolog. Az osztrák polgári törvény azon mellékdolgot, mely valamely ingatlan dolog olynemü tartozékát teszi, hogy a nélkül a fő dolog nem használható, jogi értelemben szintén ingatlannak tekinti.

MELLÉKEL, (mell-ék-él) áth. m. mellékelt. Valamely dologhoz, különösen irományhoz, némi járulék gyanánt hozzá csatol, hozzátesz valamit. Közelítő ragu viszonynevet vonz. Folyamodványhoz mellékelni az illetö okmányokat. A hirlapokhoz holmi hirdetményeket mellékelni. A levélhez pénzt mellékelni.

MELLÉKELÉS, (mell-ék-él-és) fn. tt. melléké lés-t, tb. ek, harm. szr. -e. Cselekvés, melynél fogva valamit mellékelünk. V. ö. MELLÉKÉL.

MELLÉKÉLET, (mell-ék-él-et) fn. tt. mellékéletét. L. MELLÉKLET.

MELLÉKÉLMÉNY, (mell-ék-él-mény) fn. tt. mellékélmény-t tb. ek. L. MELLÉKLET.

MELLÉKÉPÜLET, (mellék-épület) ösz. fn. Épület, mely a fő épületnek lényeges, nélkülözhetetlen részét nem teszi, mely amahhoz csak hozzá van ra

gasztva.

MELLÉKÉR, (mellék-ér) ösz. fn. A fő ér mentében elvonuló kisebbféle ér.

MELLÉKĖS, (mell-ék-ės) mn. tt. mellékės-t, v. et, tb.ek. A dolog lényegéhez nem tartozó, a fő dolog után álló, mi épenséggel el is maradhat. Mellékes tárgyakkal bibelődni, a fő dolgot pedig elhanyagolni. V. ö. MELLÉK.

LEG.

LEG.

MELLÉKÉSEN, (mell-ék--és-en) 1. MELLES

MELLÉKÉSLEG, (mell-ék-és-leg) 1. MELLES

MELLÉKÉSSÉG, (mell-ék-és-ség) fn. tt. mellé késség-ét, harm. szr. —e. Mellékes állapot vagy tulajdonság.

MELLÉKÁROK, (mellék-árok) ösz. fn. Kisebbféle árok, melyet a fő árok mentében húznak. MELLÉKASZTAL, (mellék-asztal) ösz. fu. 1) MELLÉKÉST, (mell-ék-és-t) ih. A székelyekKis asztal, melyet egy másik nagyobbhoz tesznek. 2) Nagyobb éttermekben, pl. a kolostorokban, intéze-nél (,mejjékest, alakban). am. egy vonalban. Mellékest

tekben azon asztal, melynél a növendékek esznek, vagy nagyobb urasági házaknál, az udvari cselédek, és tisztek asztala. Ide tartozik az úgynevezett gyermekasztal is.

mentem vele. (Kriza János).

MELLÉK ESZKÖZ, (mellék-eszköz) ösz. fn. Másod rendü, okvetlenül nem szükséges, csak némileg segítő eszköz.

437

MELLÉKÉTEL-MELLÉKHASZON

MELLÉKHATÁROZAT-MELLÉKJÖVEDELEM

MELLÉKÉTEL, (mellék-étel) ösz. fn. Étel, melyet magán enni rendesen nem szoktak, hanem egy másikkal együtt, pl. a saláta mellékétel a sülthöz. A mártás mellékétel a húshoz. Általán mellékételek az úgynevezett kenyér mellé valók, pl. vöröshajma, turó, sajt.

MELLÉKFAL, (mellék-fal) ösz. fn. 1) Valamely épület mellé rakott fal, pl. támasztékul. 2) Azon falak, melyek valamely épületnek széleit, vagy bizonyos helynek oldalát teszik, pl. a parthoz, vagy gát

hoz rakott fal.

438

MELLÉKHATÁROZAT, (mellék-határozat) ösz. fn. 1) L. MELLÉKITÉLET. 2) Szerződéseknél oly kikötés, mely annak lényegéhez nem tartozik, pl. adásvevésnél a foglaló.

MELLÉKHÁZ, (mellék-ház) ösz. fn. 1) Ház, mely egy másiknak oldalával határos; szomszédház. 2) Ház, mely egy másikhoz tartozik, mint annak kiegészítő része.

MELLÉKHERE, (mellék-here) ösz. fn. 1. MEL

LÉKTÖK.

MELLÉKHIVATAL, (mellék-hivatal) ösz. fn. MELLÉKFALU, GYÖNGYÖS—, falu Somogy Kisebbféle hivatal, melyet valaki a fő hivatalon kim.; helyr. Mellékfalu-ba, —ban, -ból.

MELLÉKFASOR, (mellék-fa-sor) ösz. fn. Fasor, valamely térvonal mentében, pl. az utak, folyók,

árkok mellett.

MELLÉKFÖLTÉTEL, (mellék-föl-tétel) ösz. fn. L. MELLÉKHATÁROZAT, 2).

MELLÉKFÉRJ, (mellék-férj) ösz. fn. 1) Az olasz cicisbeo kifejezésére alkalmazható szó, mely alatt oly férfi értetik, ki más feleségének nyilvános udvarlásokat és szolgálatokat teszen, pl. szinházba, vagy sétatérre kíséri stb. 2) Férfi, kivel valamely házas nő tiltott szerelmi viszonyban él.

MELLÉKFIÓK, (mellék-fiók) ösz. fn. Kisebb féle fiók egy másik nagyobb, vagy fő fiók mellett. Iróasztal mellékfiókjai.

MELLÉKFOGALOM, (mellék-fogalom) ösz. fn. Fogalom, mely bizonyos fő fogalomból foly, s azzal összeköttetésben van. Így a mellék szóban fő fogalom a menés mozgás stb. bizonyos tárgynak oldala mellett az alárendeltség, csekélyebb nemüség, pedig mellékfogalom.

MELLÉKFOGLALATOSSÁG, (mellék-foglalatosság) ösz. fn. Foglalatosság, melyet valaki rendes hivatása, mestersége, szolgálata stb. mellett, mint azokhoz nem tartozót gyakorol. Némely gyakorló orvos mellékfoglalatosságul kertészkedik.

MELLÉKFOLYOSÓ, (mellék-folyosó) ösz. fn. A fő folyosónál kisebb, vagy az épületnek félre fekvő oldalán levő folyosó.

vül visel.

MELLÉKHOLD, (mellék-hold) ösz. fn. Fénytünemény, midőn a valódi holdon kivül és látszólag annak közelében a levegő göze által a holdhoz hasonló alakzat tünik elé. (Paraselene.).

MELLÉKI, (mell-ék-i) mn. tt. melléki-t, tb. -ek, Bizonyos tér mentében, vagy oldalán fekvő, létező. lakó. Leginkább vizek, úgymint folyók, tavak, tengerek neveivel kapcsoltatik öszve, pl. dunamelléki, balatonmelléki, tengermelléki. Vágmelléki magyarok. Érmelléki borok. Tiszamelléki vármegyék.

MELLÉKIRAT, (mellék-irat) ösz. fn. A derékirathoz csatolt, s azzal bizonyos öszvefüggésben levő irat. MELLÉKITÉLET, (mellék-itélet) ösz. fn. 1) Itélet, melyet a biró nem az egész ügyre, hanem csak némely pontjára nézve hoz. 2) Peres ügyekben azon birói határozat, mely nem az ügy érdemére vagyis velejére vonatkozik, hanem az illető feleknek csak az eljárásra vonatkozó utasítást ad. (Sententia interlocutoria). Az újabb perrendtartások szerént ez már nem itéletnek hanem végzésnek hivatik.

MELLÉKÍZ, (mellék-íz) ösz. fn. Íz, melyet valamely test tulajdon és rendes izén kivül bir, pl. midőn valamely bornak hordóíze, vagy valamely édes gyümölcsnek némi kesernyés íze van.

MELLÉKJEGY, (mellék-jegy) ösz. fn. Jegy, melyet nagyobb meghatározás és megkülönböztetés végett a főjegy mellé tesznek, pl. mellékjegyek a hangtanban, melyek nem a hangjegyek kulcsánál, hanem közvetlenül egyes hangjegyek mellett, mint hozzájok tartozók állanak. Általán a mellékjegy fogalmához MELLÉKFÜRT, (mellék-fürt) ösz. fn. A haj- tartozik, hogy több rokon tárgyak között elválasztó fodorításnál am. kisebb, rövidebb hajfürt. különbséget tegyen.

MELLÉKFONAL, (mellék-fonal) ösz. fn. 1.

MEJÉK.

MELLÉKGALY, (mellék-galy) ösz. fn. A mellékágon növő és zöldellő galy. V. ö. MELLÉKÁG, 1). MELLÉKGÁT, (mellék-gát) ösz. fn. A vízépítésben, a fő gát mentében épített gát.

MELLÉKHAGYOMÁNY, (mellék-hagyomány) ösz. fn. Különös hagyomány, a végrendeletben kitüzött föbb hagyományon kivül.

MELLÉKHASZON, (mellék-haszon) ösz. fn. A fö czélul kitűzött hasznon kivül azon haszon, mely amannak mintegy járuléka, vagy toldaléka, mely amabból származik.

MELLÉKJEGYZÉS, (mellék-jegyzés) ösz. fn. Jegyzés, mely valamely nyomtatvány, vagy irat mellé nagyobb felvilágosítás, vagy figyelmeztetés, vagy észrevétel stb. gyanánt tétetik. Az elolvasott könyv széleit

mellékjegyzésekkel beirni.

MELLÉKJÓSZÁG, (mellék-jószág) ösz. fu. A derékjószághoz járulék gyanánt tartozó jószág, mely amannál kisebb, s annak alája van rendelve. MELLÉKJÖVEDELĖM, (mellék-jövedelem)

ösz. fn. Jövedelem, melyet valaki a rendes jövedelmen, illetőleg tiszti díjon, szolgai béren stb. kivül kap.

439

MELLÉKKAMARA-MELLÉKNÉV

MELLÉKNYERESÉG- MELLÉKSZÁNDÉK 440

MELLÉKKAMARA, (mellék-kamara) ösz. fn., főnevek sorába lép, pl. lakatos, asztalos, üveges, mi1) Kamara, mely egy másik mellett van, vagy vala- dön mesterembert jelentenek. Némelyek azt állitván, mely lakhoz, szobához épített kamara. 2) Boncztani hogy,melléknév' a német,Beiwort' forditása, helyette ért. így neveztetnek a szivkamarák melletti üregek.,tulajdonságnév szót használják, de ez igen alkalmat(Atria cordis). lan hosszú szó, s a,tulajdonnév szóval könnyen öszvezavarodhatik, ha már új öszvetételt kell használnunk, czélszerűbbnek látnók a,milységnév vagy csak ,milynév szót. V. ö. FÖNÉV.

MELLÉKKAPU, (mellék-kapu) ösz. fn. A fő kapun kivül, vagy mellett létező kapu valamely nagyobb kerített helyen, vagy épületen.

MELLÉKKÉRDÉS, (mellék-kérdés) ösz. fn. Kérdés, mely nem egyenesen a dolog érdemét illeti, de azzal mégis némi öszvekötő viszonyban áll.

MELLÉKKERESKEDÉS, (mellék-kereskedés) ösz. fn. Kereskedés, melyet valaki egy másik nagyobb mellett járulék gyanánt űz.

MELLÉKKIJÁRÁS, (mellék-ki-járás) ösz. fn. Mellékkapun, vagy mellékajtón, vagy mellékuton való kijárás valamely helyről.

MELLÉKKÖLTSÉG, (mellék-költség) ösz. fn. Költség, a rendes és nagyobbféle költségen kivül. MELLÉKKÖRÜLMÉNY, (mellék-körülmény) ösz. fn. Körülmény, mely bizonyos dologgal távolabbi, s nem szoros viszonyban áll.

MELLÉKLAP, (mellék-lap) ösz. fn. Hírlapoknál a fő lapok mellett megjelenni szokott kisebb érdekü nyomtatvány, pl. a régi,Jelenkor' politikai lap

mellett a Társalkodó'.

MELLÉKLÉPCSŐ, (mellék-lépcső) ösz. fn. A fő lépcsőnél kisebb és félrébb vagy hátrább helyezett lépcső.

MELLÉKLET, (mell-ék-el-et) fn. tt. melléklet-et, harm. sz. e. Általán, amit valamihez mellékelnek, mint hozzávalót, vagy vele járót oda csatolnak. Különösen így neveztetnek azon nyomtatványok, irományok, okmányok, melyek valamihez adalékul, bizonyítványul, felvilágosításul stb. szolgálnak. Hirlap hoz, folyamodványhoz csatolt mellékletek. V. ö. MELLÉKÉL.

MELLÉKMUNKA, (mellék-munka) ösz. fn. 1) Munka, melyet valaki a rendes foglalatossághoz, hivatalhoz, szolgálathoz tartozó munkán kivül tesz. 2) Mű, nevezetesen elmemű, vagy könyv, mely egy nagyobb műhöz tartozik, s annak némi járuléka, pót

léka stb.

MELLÉKMŰ, (mellék-mű) 1. MELLÉKMUN

KA, 2).

MELLÉKNAP, (mellék-nap) ösz. fn. Természettani ért. naphoz hasonló alaku tünemény az égen vagyis légben, mely néha a valódi napon kivül látszik, szivárványféle szines gyűrű által körülvéve. (Perihelium).

MELLÉKNÉV, (mellék-név) ösz. fn. Nyelvtani szoros ért. a beszédnek azon része, vagyis oly szó, mely a főnév által jelentett személynek vagy dolognak bizonyos tulajdonságát, minőségét fejezi ki, s mintegy járulék gyanánt a főnévhez tartozik, pl. sánta ember, magas hegy. Egyébiránt, mihelyest valamely tulajdonságot jelentő szó kizárólag és önállólag bizonyos személyre vagy tárgyra alkalmaztatik, legott a

MELLÉKNYERESÉG, (mellék-nyereség) ösz. fn. Kisebbféle nyereség a főnyereségen kivül, vagy mellett.

MELLÉKOK, (mellék-ok) ösz. fn. Nem lénye ges ok, mely az okozat eléidézésére elkerülhetlenül nem szükséges, de a fő okkal némi öszveköttetésben áll. MELLÉKOLDAL, (mellék-oldal) ösz. fn. Átv. ért. azon nézőpont, mely nem a dolog lényegére, vagy érdemére vonatkozik egyenesen, s inkább csak körülményeit, és külviszonyait veszi tekintetbe.

MELLÉKOLTÁR, (mellék-oltár) ösz. fn. A fölának mentében felállítvák, máskép : kisoltár, melyoltáron kivül azon oltárok, melyek a templom oldanek ellentéte: nagyoltár.

MELLÉKOSZLOP, (mellék-oszlop) ösz. fn. 1) Nem magán álló, hanem az épülethez ragasztott oszlop. 2) A boltozat széleit tartó oszlopok között emelt másodrendű oszlop.

MELLÉKÖRÖKÖS, (mellék-örökös) ösz. fn. Örökös, ki a fő örökösön kivül valamely hagyományban részesül, máskép: hagyományos. (Legatarius).

MELLÉKPÉNZ, (mellék-pénz) ösz. fn. Pénzbeli jövedelem a rendes, és határozott, vagy szerződött fizetési dijon kivül, milyen pl. a szolgáknak, cselédeknek úgynevezett borravalója.

MELLÉKRÉSZ, (mellék-rész) ösz. fn. Járulék gyanánt valamely egészhez toldott, vagy tartozó rész ; vagy, nem lényeges, nem alkotó rész.

MELLÉKROKON, (mellék-rokon) ösz. fn. Személy, ki egy másikkal csak mellékágon rokon, vagyis ki azzal nem egyenes (lemenő) vonalon származik le bizonyos törzsatyától.

MELLÉKROKONSÁG, (mellék-rokonság) ösz. fn. Rokonság oly személyek között, kik egy törzsatyától, de nem egyenes vonalban, azaz, kik mellékágon származnak le.

MELLÉKSARJADÉK, (mellék-sarjadék) ösz. fn. Növénytani ért. sarjadék, mely valamely növénynek szétágazó, szétterjedő gyökereiről tenyészik.

MELLÉKSEGÍTSÉG, (mellék-segítség) ösz. fn. Kisebbnemü vagy kisebb szükségeket fedező segítség. MELLÉKSÉTASOR, (mellék-séta-sor) 1. MEL

LÉKFASOR.

MELLÉKSZAG, (mellék-szag) ösz. fn. A testnek rendes, természeti szagán kivül vagy mellett egy másnemű szag.

MELLÉKSZÁNDÉK v. -SZÁNDOK, (mellékszándék v. -szándok) ösz. fn. A fő szándékon kivül egy más szándék, melyet valaki a főczél mellett elérni akar.

441

MELLÉKSZÉL - MELLÉKVÉGZÉS

MELLÉKVITORLA-MELLESLEG VALÓ 442

MELLÉKSZÉL, (mellék-szél) ösz. fn. Szél, mely mellékes tárgyban, nem a nem egyenesen az ég négy tájpontjairól, hanem azok-zatik. tól többé vagy kevesbbé távolodó irányban fúj, vagy oly szél, mely néha-néha a fő szelen kivül és mellett kevessé távolabb iránypontról jön.

MELLÉKSZER, (mellék-szer) ösz. fu. A főszeren kivül és mellett adatni vagy használtatni szokott szer, mely amazt némileg elősegíti, vagy éldelhetöbbé, vagy hatásosabbá teszi. Az ellenszenvi gyógymódban a főszerekhez mellékszereket is szoktak adni.

MELLÉKSZEREP, (mellék-szerep) ösz. fn. Szoros ért. a szinműben oly szerep, mely a szinmű cselekvényére kisebb befolyással van; másod vagy harmad rangu személynek szerepe. Átv. ért. a valódi élet szinpadán kisebbféle befolyásu és hatásu részvevés bizonyos működésben. V. ö. SZEREP.

MELLÉKSZÍN, (mellék-szín) ösz. fn. Halványabb szín, mely az élénkebb főszín vagy alapszín mellett mintegy árnyéklatot képez; vagy mely két vagy több főszín keverékéből áll.

MELLÉKSZÓ, (mellék-szó) ösz. fn. 1. MEL

LÉKNÉV.

MELLÉKSZOBA, (mellék-szoba) ösz. fn. Szoba, mely egy másikból nyílik, honnan benyiló-nak is mondatik, mely a bejárástól nyiló főszobánál, vagy teremnél kisebb.

MELLÉKTÉTEL, (mellék-tétel) ösz. fn. A fő tétel alá rendelt kisebbféle, csekélyebb nyomatéku tétel. V. ö. TÉTEL.

fö ügyre vonatkozólag ho

MELLÉKVITORLA, (mellék-vitorla) ösz. fn. A fő vitorlának egyik, vagy másik oldalához feszített vitorla, melyet kedvező szélfuváskor alkalmaznak.

MELLÉKVONÁS, (mellék-vonás) ösz. fn. Általán a fő vonás mellett és kivül húzott vonás, pl. a delejtün azon vonások, melyek a négy világtájt mutató fővonások között állanak, s a melléktájakat mutatják.

MELLELÖ, (mell-elő) ösz. fn. Egyedül a mellet betakarni való ruha, ujjak és hátdarab nélkül. Alkotása e szónak olyan, mint a lovak szügyét fedő szügy-elő szóé. Különbözik tőle: ingelő, és mellény. V. ö. INGELŐ, MELLÉNY.

MELLÉNY, (mell-ény) fn. tt. mellény-t, tb.-ék, harm. szr. e. Kicsinyezve: mellényke. Újabb alkotásu, s köz divatra kapott szó. Jelenti azon ujjatlan, melltakaró, de hátdarabbal is ellátott, tehát a derekat övedző, egyébiránt különféle szabásu ruhafélét, melyet közvetlenül az ing fölé szokás ölteni. Régente, söt a népnél még most is több vidékeken a német tén német tájdivatos Leibel után lajbli, v. lájbli, a Brustflek után pruszli, pruszlik, puruczka, vagy a szinmellelő pedig pruczlajbli, Tisza mellett: derékravaló. MELLÉNYKE, (mell-ény-kc) kicsiny. fn. tt. mellénykét. Kisebbféle mellény, pl. a gyermekeké, vagy milyet a nöszemélyek viselnek.

MELLES, (1), (mell-es) mn. tt. melles-t, v. —et, MELLÉKTÖK, (mellék-tök) ösz. fn. Boncztani tb. -ek. Nagyító ért. kinek kitünőleg széles, vagy ért. a hímtöknek, azaz herének hátsó oldalán fekvő, domború melle van. Csontos, melles legény. Melles les azzal öszvefüggésben levő kisebbféle tök. (Epidiány, menyecske. dymis).

MELLES, (2), (mell-es) elvont törzsöke melles

MELLÉKTÖRTÉNET, (mellék-történet) ösz. leg szónak.

fn. Széles ért. történet, mely egy más nagyobbik törMELLESÉDIK, (mell-es-éd-ik) k. m. mellesedténetnek folytában, mentében, vagy azt némileg megtem, -tél, —étt. Melle kitünőleg szélesedik, erősöszakasztva, vagy belőle mintegy alkalmilag kieredvedik, vagy domborodik. Különösen mondják nöszemélyfordul elé. Különösen, a szinművekben, és elbeszélőről, midőn csöcsei neki dudorodnak. költeményekben, pl. regényben, höskölteményben, a mű lényegéhez szorosan nem tartozó cselekvény, melynek czélja azonban a fő cselekvény okait és eredményeit felvilágosítani, miért is azzal némi viszonyban kell állania. Ilyen Virgil Aeneiszében Trója megvétele. (Episodium).

MELLÉKUDVAR, (mellék-udvar) ösz. fn. Valamely nagyobb épület fő udvarán kivül és mellett egy másik udvar. V. ö. UDVAR.

MELLÉKÚT, (mellék-út) ösz. fn. A rendes fő úton kivül, és mentében egy más út, mely amazzal együtt végre egy czélhoz vezet.

MELLÉKUTCZA, (mellék-utcza) ösz. fn. A fő utcza mentében jobbra, vagy balra benyuló utcza, vagy oly utcza, mely a főutczával ugyan egyenvonalban nyúlik el, de a közlekedési uttól félrébb esik.

MELLÉKVÉGZÉS v. -VÉGZET, (mellékvégzés v. -végzet) ösz. fn. Hatósági, vagy akármiféle testületi tanácskozásnak oly végzete, mely bizonyos

MELLESLEG, (mell-es-leg) ih. 1) Bizonyos irányvonalon kivül, de vele többé-kevesbbé egyhuzamban, a fővonal közelében. A hadsereg egy része a föuton, a többi pedig mellesleg vonult el. 2) Nem fö dolog gyanánt, csak némileg érintve, s mintegy odavetve. Mellesleg legyen mondva. Mellesleg eléhozhatod az én ügyemet is. Mellesleg holmi apróbb dolgokat végezni. E szónak alapfogalmából kitünik, hogy gyöke ugyanaz, mely a mellett, mellé, mellől névutóké. E szerént törzsöke melles, mely am. oldalas, miért mellesleg am. oldalaslag.

MELLESLEGĖS, (mell-es-leg-ės) mn. tt. mellesleges-t, v. —et, tb. —ek. 1) Ami nem a fővonal irányában, hanem csak annak oldalán huzódik el. Mellesleges utakon járni. 2) Nem a fő dologhoz tartozó, azzal csak némileg érintkező. Hagyjuk a mellesleges eltéréseket, s szóljunk a dolog érdeméhez.

MELLESLEGVALÓ, (mellesleg-való) ösz. mn. L. MELLESLEGĖS.

« ElőzőTovább »