Oldalképek
PDF
ePub
[merged small][merged small][ocr errors][merged small]

Tárgyesetes viszonynévvel és áthatólag am. megtelepedik valahol. Midön a magyarok e hazába jöttek, elsőben Munkács vidékét szállák meg. Mondják továbbá ellenségről, midőn bizonyos helyet meglep, s tábort üt rajta, különösen a végett, hogy valamely erősített várost, várat ostromoljon. Szulejmán nagy sereggel megszállotta Szigetvárt. Mondják gyarmatokról is, midön bizonyos vidéket állandó lakhelyül elfoglalnak. Amérikát időnként különféle népgyarmatok szállották meg. Áth. ért. am. jó vagy rosz szellem lep meg valakit. Megszállotta öt a Szentlélek. Hát tégedet mily gonosz lélek szállott meg? V. ö. SZÁLL.

MEGSZÁLLÁS, (meg-szállás) ösz. fn. Cselekvés, melynél fogva valaki megszáll valahol, vagy a

[blocks in formation]

MEGSZÁMOL, (meg-számol) ösz. önh. és áth. 1) Számadást ad valamiről. A pénztárnok még nem számolt meg. Mi már megszámoltunk egymással. 2) E helyett megszámít am. számjegyekkel, számtanilag meghatároz bizonyos mennyiséget. A számvevő hivatalban megszámolják az illető tisztek kiadásait és bevételeit.

MEGSZÁMOZ, (meg-számoz) ösz. áth. Bizonyos többségnek egyéneit számokkal megjegyzi, megbélyegzi. Megszámozni a város hajduit, a bérkocsisokat. Megszámozni az utczák házait. Megszámozni a könyv lapjait. Megszámozni a szobák ajtait.

MEGSZÁN, (meg-szán) ösz. áth. Valakinek bajai, szenvedései iránt részvétet mutat; megsajnál valakit, s illetőleg megsegíti. Szánjátok meg a szegény szerencsétlent. Az Isten megszánja a pogányt is (Km.). Addig dúdolnám ott énekem

Míglen megszánván bús esdekletem
Rejtekecskédbe fogadnál.“

[blocks in formation]

MEGSZÁNÁS, (meg-szánás) ösz. fn. A részvétvégett telepedik meg, hogy bizonyos helyet elfoglalkozunk, s azt némileg enyhítjük is. nek azon neme, midőn valakinek szenvedésén sajnáljon, vagy hatalmába kerítsen. V. ö. MEGSZÁLL.

MEGSZÁLLÍT v. -SZÁLLIT, (meg-szállít) ösz. áth. Eszközli, hogy valamely helyen megszálljon, s mint állandó helyen megtelepedjék valaki.

MEGSZALONNÁZ, (meg-szalonnáz) ösz. áth. Bizonyos ételeket szalonnával megduggat, vagy megken, vagy megtetéz. Megszalonnázni a nyulat, kappant, pulykát. Megszalonnázni a turós csuszát, a pirítost, a langalót. Idegen kifejezéssel: megspékel.

MEGSZÁMÍT v. -SZÁMIT, (meg-számít) ösz. áth. Számítás által meghatároz. V. ö. SZÁMÍT.

MEGSZÁMLÁL, (meg-számlál) ösz. áth. Valamely többséget szám szerént megolvas. Megszámlálni esténként a napi bevételt. A pásztor megszámlálja a rá bizott barmokat. Számláld meg a csillagokat, ha tudod. V. ö. SZÁMLÁL.

MEGSZÁMLÁLHATATLAN v. —SZÁMLÁLHATLAN, (meg-számlálhat[at]lan) ösz. mn. Szoros ért. amit végtelen sokasága miatt számba venni, megolvasni nem lehet. Szélesb és nagyító ért. igen nagy számu, igen sok. Megszámlálhatatlan népsokaság tódúlt a rendkívüli látványra.

„Megszámlálhatatlan dicsőséges lelkek,
Dicsőséget előtte szépen énekelnek."

Határozóképen am. megszámlálhatlanul.

Zrínyi.

MEGSZÁMLÁLHATÓ, (meg-számlálható) ösz. mn. Amit szám szerént megolvasni lehet, vagy ami nem sok. Évi jövedelme könnyen megszámlálható.

MEGSZÁMLÁLHATÓLAG, (meg-számlálhatólag) ösz. ih. Oly módon vagy állapotban, hogy azt könnyen meg lehet számlálni.

MEGSZÁNT, (meg-szánt) ösz. áth. 1) Ekével, vagy ekeféle géppel meghasogatja, megforgatja a földet. Megszántani az ugarokat, a rétföldeket. 2) A szántást bevégzi. V. ö. SZÁNT.

MEGSZAPORÍT v. -SZAPORIT, (meg-szaporít) ösz. áth. Eszközli, hogy valami megszaporodjék, hogy több legyen. Megszaporítani a házi állatok számát. Néha am. bizonyos mértékhez ráadásul told valamit. A véka almát egy-kettővel megszaporítani. V. ö. SZAPORA.

MEGSZAPORODIK, (meg-szaporodik) ösz. k. Valaminek száma, mennyisége megsokasodik, meggyarapodik; megnagyobbodik.

[blocks in formation]

MEGSZAPPANOZ, (meg-szappanoz) ösz. áth. Szappannal megdörgöl, megmos, megtisztít. Megszappanozni a szennyes ruhát. Beretválkozáskor megszappanozni a szakált.

MEGSZAPÚL v. -SZAPUL, (meg-szapúl) ösz. áth. 1) Szapusajtárban, vagy szapuló nevü edényben, hamvas lúggal megpárol bizonyos szöveteket, ruhákat, vagy más testeket. Megszapulni a durva és zsíros fehérruhát. Megszapulni a nyers fonalat, a banyataplónak való füzfagombát. 2) A szapulást elvégzi. Mi már megszapúltunk. V. ö. SZAPÚL.

MEGSZÁRAD, (meg-szárad) ösz. önh. Mondjuk szoros ért. nedves, nyirkos, megázott testekről, midőn

[blocks in formation]

nedveik elszállván, szárazakká lesznek. Napon megszárad a mosott ruha. Az áztatóból kiszedett kendert szétteregetik, hogy hamarabb megszáradjon. V. ö. SZÁRAD, SZÁRAZ.

MEGSZÁRASZT, (meg-száraszt) ösz. áth. Esz közli, hogy valami megszáradjon. Napon megszárasz tani a tarhonyát. Tűzhelyen megszárasztani a tökmagot. Kemencze szájában megszárasztani a nyers fát. V. ö. MEGSZÁRAD, és SZÁRASZT.

MEGSZÁRÍT, (meg-szárít) ösz. áth. 1. MEGSZÁRASZT.

MEGSZÁRNYAZ, (meg-szárnyaz) ösz. áth. Szárnyuyal vagy szárnyakkal ellát.

MEGSZÁROGAT, (meg-szárogat) ösz. gyak. áth. Valamit lassan-lassan, vagy folytonosan megszárit. Megszúrogatni a felfűzött dohányt. V. ö. SZÁRÍT. MEGSZARVAZ, (meg-szarvaz) ösz. áth. Szarvval vagy szarvakkal ellát. A trágyarakást megszarvazni.

MEGSZAVAZ, (meg-szavaz) ösz. áth. Mondják szavazattal biró közönségről, testületről, midőn annak többsége indítványba hozott vagy kérelmezett költ ségdíj, jutalom stb. elrendelésében megegyez.

[merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

MEGSZEGDEL, (meg-szegdel) ösz. gyak. áth. Több oldalról megmetsz, több részekre elmetél, vagy több vonalban meghasít. Köröskörül megszegdelni a kereksajtot. Megszegdelni a laptának való bőrt. Megszegdelni a dinnyét. V. ö. SZEGDEL és SZELDEL.

MEGSZEGECSEL, (meg-szegecsel) ösz. áth. Egy vagy több szögecset ver valamibe, szögecsekkel megerősít, öszveköt. Megszegecselni a csizmatalpat.

MEGSZEGÉNYÉDIK, (meg-szegényédik) ösz. k. Szegény, azaz vagyon nélkül szükölködő állapotra Gazdag volt, de sok csapás által megszegényedett. A meg fölváltható el igekötővel. V. ö. SZEGÉNY.

MEGSZÁZADOL, (meg-századol) ösz. áth. Valaminek századrészét kiveszi. Olyan ige, mint meg-jut. tizedel, megharminczadol.

MEGSZED, (meg-szed) ösz. áth. Bizonyos terményeket, gyümölcsöket termő-ágaikról, száraikról leszakgat, letör, lemetél. Megszedni a szülőt, a kukoriczát. Megszedni az almát, szilvát. Viszszaható névmással megszedni magát, am. meggazdagodni, vagyont gyüjteni. Midőn általánosan viszonynév nélkül használtatik, am. a szüretet vagy más termény-szedést bevégezi. Mi már megszedtünk; hát ti mikor szedtek meg? V. ö. SZED.

:

MEGSZEGÉNYÍT v. SZEGÉNYIT, (megszegényít) ösz. áth. Szükölködővé, vagyontalanná teszen. E falu lakosait a többszöri tüzkár és árvíz megszegényilette. V. ö. SZEGÉNY.

MEGSZEGÉNYÜL v.

SZEGÉNYÜL, (meg

szegényül) ösz. önh. 1. MEGSZEGÉNYÉDIK. MEGSZEGÉS, (meg-szegés) ösz. fu. Cselekvés, melynél fogva valaki megszeg valamit. Kenyér, szaMEGSZEDERJESĖDIK, (meg-szederjesėdik)|lonna megszegése. Átv. ért. valamely törvénynek, vagy rendeletnek áthágása. V. ö. MEGSZEG.

üsz. k. Mondják leginkább az emberi testről, midőn verés következtében, vagy más okból kékes-veres foltok támadnak, és állandólag látszanak rajta.

MEGSZEDERJESÍT V. -SZEDERJESIT, (meg-szederjesít) ösz. áth. Eszközli vagy okozza, hogy valamely test, illetőleg emberi bör szederjes szinü legyen. V. ö. SZEDERJES.

MEGSZÉDÍT V. -SZÉDIT, (meg-szédít) ösz. áth. Eszközli, hogy valakinek feje megszédüljön, megkábuljon. A folytonos és sebes forgás megszédíti az embert. Átv. ért. az akaratot bizonyos csáberő által határozataiban vagy elveiben megtántorítja, s félre vezeti, elcsábítja, megvesztegeti. A pénz megszédíti a közembert. (Km.). A meg e helyütt fölcseréltethetik el igekötővel elszédít. V. ö. SZÉDÍT.

MEGSZÉDÜL v. -SZÉDÜL, (meg-szédül) ösz. önh. Feje elkábúl, s úgy tetszik neki, mintha forogna körülötte a világ. Amint a mélységbe lenézett, megszédult a feje. Úgy fejbe ütötték, hogy megszédült bele. Máskép: elszédül. Átv. ért. valamely erkölcsi csáberöő által akaratának határozata megtántorodik, s idegen behatás szerént cselekszik. V. ö. SZÉDÜL.

[ocr errors]

MEGSZÉGEZ, (meg-szégez) ösz. áth. Egy vagy több szeggel megerősít. Megszegezni a patkót, a keréksint.

MEGSZEGÖDIK, (meg-szegődik) ösz. k. 1) L. MEGSZEGÜL. 2) Megalkuszik. Megszegődtem vele. (Szabó D.).

kább a szekérről mondják, midőn a fordulásban a rúd MEGSZEGÜL, (meg-szegül) ösz. önh. Leginvalamely része a derékkal vagy kerékkel szögletet képezve, a tovamenésben akadályt csinál.

MEGSZÉGYENEL, (meg-szégyenel); visszahatólag megszégyenli magát, am. szégyenkedve valamely hibáját nyilván vagy hallgatólag elismeri.

MEGSZÉGYENÍT v. -SZÉGYENIT, (meg-szégyenít) ösz. áth. Eszközli, vagy okot ad rá, hogy valaki szégyenelje magát, vagy hogy mások szemében és véleménye szerént szégyent valljon. Pirongatás, feddés, dorgálás, nyilvános büntetés által megszégyeníteni valakit. A rosz fiú megszégyeníti szülőit. A hetvenkedőt elmés gúny és czáfolat által megszégyeníteni.

[merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

Néha szelidebb jelentéssel am. oly jeles tettet követ el, mely által a vele viszonyban levőkön kitesz, vagy másokat bizonyos kedveskedésben, szivességben stb. megelőz. Az öreg úr oly szépen és könnyen tánczol, hogy minket fiatalokat megszégyenít. Ön megszégyenít engem, mert nekem lett volna kötelességem ezt tenni. V. ö. SZÉGYENÍT.

MEGSZÉGYENÍTÉS v. -SZÉGYENITÉS, (meg-szégyenítés) ösz. fn. Cselekvés, mely által valakinek szégyent okoznak, valakit meggyaláznak, vagy legalább pirulni kényszerítenek. Ily megszégyenítést nem érdemlettem. V. ö. SZÉGYEN.

MEGSZÉGYENÜL v. - -SZÉGYENÜL, (megszégyenül) ösz. önh. Szégyent vall, vagyis erkölcsi érzését oly valami éri, mi miatt el kell pirulnia, és szégyenlenie magát, vagy mások elött gúny, nevetség, vagy épen megvetés tárgyává leszen. V. ö. SZÉGYEN.

MEGSZEL, (meg-szel) ösz. áth. Csaknem egy jelentésü a megszeg igével, csakhogy a megszel átv. értelemben nem divatozik. V. ö. MEGSZEG, és SZEL. Megszelni a kenyeret, a szalonnát, a sajtot.

MEGSZELEL, (meg-szelel) ösz. áth. Holmi magokat a szeles levegőbe szórva, a köztök levő polyvától, ocsútól, s egyéb szeméttől megtisztít. Megszelelni a buzát, kendermagot, babot, lencsét. V. ö. SZELEL, és SZÓR.

MEGSZELESÉDIK, (meg-szelesédik) ösz. k. Szelessé lesz, saját és átvitt értelemben. Megszelesedett az idő. Megszelesedett a ló. V. ö. SZELES.

MEGSZÉLÉSÉDIK, (meg-szélésédik) ösz. k. Szélei kitágulnak, kiterjednek. Nyomás által megszélesedik a csizma. Vállban, csípőben megszélesedni. V. ö. SZÉLÉS.

MEGSZÉLÉSÍT v. -SZÉLÉSIT, (meg-szélésít) Eszközli, hogy valamely rugalmas test vagy bizonyos tér két oldali irányban növekedjék, szétterjedjen. Pőrülylyel megszélesíteni a tüzes sínt, a csoroszlyát. A szántóföldet jobbról-balról néhány barázda gyepfölddel megszélesíteni.

MEGSZÉLHÜDIK, (meg-szélhüdik) ösz. k. A testnek valamely része vagy tagja megbénul, vagyis mozgékonyságát elveszti. Bal keze és lába megszélhidött. V. ö. SZÉLHÜDIK.

MEGSZELÍDÍT v. -SZELIDIT, (meg-szelídít) ösz. áth. 1) Emberre és más állatokra vonatkozólag am. vadból, szilajból, szelídet, nyájasat képez. Megszelidíteni a vad embereket, a vad csikókat, a szilaj tulkokat. Megszelidíteni a fenevadakat, az orozlánokat, tigriseket. 2) Növényeket illetőleg, am. a vad állapotban tenyészett növényt mívelés által megnemesíti, s gyümölcsét izletesbbé teszi. Oltás, szemzés által megszelídíteni a vadrózsát, a vadalmafát. V. ö. SZELÍD.

MEGSZELÍDÍTÉS MEGSZENTÉL 368

MEGSZELÍDÍTÉS v. -SZELIDITÉS, (megszelídítés) ösz. fn. Cselekvés, mely által megszelídítünk valakit vagy valamit. V. ö. MEGSZELÍDÍT.

MEGSZELÍDÜL v. -SZELIDÜL, (meg-szelí dül) ösz. önh. 1) A vad, vagy szilaj állat, vagy átv. ért. indulat, szelíd, azaz nyájas, engedelmes természetet ölt. A füevő vadak hamarabb megszelídülnek, mint a ragadozók.

„Úgy tetszik megszelídülnek,

S egy parányit megenyhülnek
Vad fájdalmi szivemnek."

Kisfaludy S.

2) A vadon tenyészett növény mívelés által megnemesedik. 3) Mondjuk zordon időről, vagy éghajlatról is, midőn előbbi zordonságából alább hagy. A föld mivelése, és tavak lecsapolása által a zordon éghajlat megszelídül. V. ö. SZELÍD.

MEGSZELÍDÜLÉS v. -SZELIDÜLÉS, (megdön valaki vagy valami megszelídül. V. ö. MEGSZElídülés) ösz. fn. Állapot- vagy természetváltozás, miLÍDÜL.

MEGSZEMÉLYESÍT v. -SZEMÉLYESIT, (meg-szémélyesít) ösz. áth. Személylyé változtat, általános fogalmakat, tulajdonságokat stb., élettelen dolgokat vagy állatokat is úgy képzel, úgy állít elénk, úgy beszéltet stb, mint személyeket, vagyis embereket.

MEGSZEMLÉL, (meg-szemlél) ösz. áth. Valamit különösen, tüzetesen, és részletekben szemügyre vesz, megtekint. Megszemlélni a kiállított hadsereget. A vevő megszemléli előbb az árút, melyre alkudni akar. Követ juta Duna mellé, Földét, füvét megszemlélé.“

V. ö. SZEMLÉL.

Csáti Demeter.

MEGSZEMLÉLÉS, (meg-szemlélés) ösz. fn. A látható dolgok megismerésének azon neme, melynél fogva azokat saját szemeinkkel, és részletesen, figyelmesen megtekintjük. Az elkövetett kár megszemlélésére hites személyeket küldeni.

MEGSZENESĖDIK, (meg-szenesėdik) ösz. k. Szenessé lesz; vagy szénné válik (bevégzetten).

MEGSZENESÜL v. -SZENESÜL (meg-szenesül) ösz. önh. L. MEGSZENESĖDIK.

MEGSZENNYESĖDIK, (meg-szennyesedik) ösz. k. Meglepi a szenny. A lakatosok, kovácsok ruhája hamar megszennyesedik. V. ö. SZENNY.

MEGSZENT, (meg-szent) ösz. áth. Megsejt. Székely szó. Megszentettem a dolog titkát. Megszentette a tolvaj, hogy nyomozódni kezdtek utána. (Kriza J.).

MEGSZENTEL, (meg-szentél) ösz. áth. Általán hitvallási, hitszertartási értelemben használtatik. 1) Bizonyos napokat különös tiszteletből az egyház rendelete szerént meginnepel, s lelki dolgok, úgymint imádságok, s más ájtatosságok gyakorlatával tölt el. Megszentelni a vasárnapokat, az innepeket. Megszentelni Urunk születése, halála, és feltámadása napjait. 2)

369 MEGSZENTÉLÉS-MEGSZEPLŐSÍTÉS

Némely, az egyházi szertartáshoz tartozó dolgokat bizonyos imák és szertartások által az illető hívek előtt tisztelet és kegyelet tárgyaivá avat. Megszentelni a vizet, olajt, viaszgyertyát, barkát. Megszentelni az oltárt, a harangokat, az egyházi öltönyöket. 3) Bizonyos szertartások által holmi használatra, és éldeletre való dolgok sikerüléseért Isten áldását kéri. Megszentelni a husvéti eledeleket. Megszentelni az új hajót, zászlót. 4) Bibliai értelemben Szentté tesz, azaz a valódi, az igaz hívek sorába igtat, s Isten kegyelmére méltat. Szent Pál apostol szerént a hit jó cselekedetek nélkül meg nem szenteli az embert. V. ö. SZENT, SZENTÉL.

MEGSZENTÉLÉS, (meg-szentélés) ösz. fu. Egyházi szertartás vagy tisztelés neme, mely által az illető egyházi személyek vagy hivek valamit megszentelnek. Harangok, zászlók megszentelése. Innepek, vasárnapok megszentelése. V. ö. MEGSZENTEL.

MEGSZENTSÉGTELENÍT v. -SZENTSÉGTELENIT, (meg-szentségtelenít) ösz. áth. Amit az illető vallás tanai szerént szentség gyanánt kellene tisztelnie és kegyelnie, azt mint becs nélküli közdolgot megveti, vagy épen gúny, és csúfság tárgyává alázza le. Káromkodással megszentségteleníti az Isten

[ocr errors]

|

[blocks in formation]

MEGSZÉPÖGET, 1. MEGSZÉPÉGET. MEGSZÉPPEN (meg-széppen) ösz. öuh. A megijedésnek azon neme lepi meg, melyben az ijedő levegőt fogai között viszsza szokta színi, s mintegy szep hangot ejt. V. ö. SZEPÉG.

MEGSZÉPPENT, (meg-széppent) ösz. áth. Eszközli vagy okot ad rá, hogy valaki megszeppenjen. V. ö. MEGSZÉPPEN.

MEGSZERET, (meg-szeret) ösz. áth. Valaki v. valami iránt azon tetsző és kedves érzelem gerjed benne, melynél fogva azt magáévá tenni, vagy vele lenni, vele egyesülni vágy, megtetszik neki. Valakit lelki vagy testi szép tulajdonságaiért megszeretni. Öt meglátni és megszeretni egy pillanat müve volt. Akit én szeretek, meg van az szeretve.

[merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small]

MEGSZÉRÉZ, (meg-széréz) ösz. áth. 1) Valanevét. „Az én szombatimat megszentségtelenítettétek. mely kivánt vagy szükséges jószágot bizonyos szer rel, móddal eléállít, eléteremt, sajátjává tesz. Megsze(Ezech. 23. 38. Káldi. Károlyinál :,megundokítot-rezni némely ritka pénzeket, könyveket, okleveleket. 2)

tátok').

MEGSZENTTELENÍT, (meg-szenttelenít) ösz. áth. Egyházi ért. valamely szent helyen, nevezetesen templomban oly bünt követ el, mely miatt az egyház törvényei szerént az illető helyet, mint szentségétől megfosztottat újra föl kell szentelni. Szokottabban : megszentségtelenít. Emberölés által megszentteleníteni a templomot.

MEGSZENTÜL v. —SZENTÜL, (meg-szentül) ösz. önh. Jámborabbá s kegyesebbé lesz mint az előtt. Székely szó. (Ferenczi János).

MEGSZENVED, (meg-szenved) ösz. áth. Annak daczára, hogy nem tetszik neki, mégis eltűr, vagy létezni enged valamit v. valakit. A béketürő úr megszenvedi a rosz cselédet. Пly rendetlenséget hogy tudsz megszenvedni? Ezt meg nem szenvedem. Önhatólag és tárgyesetes viszonynév nélkül am. valamiért lakol, bünhödik, vagy sokat, folytonosan szenved. Büneidért elébb-utóbb megszenvedsz. Az ostrom alatt ugyan megszenvedtünk. V. ö. SZENVED.

MEGSZÉPÉGET v. -SZÉPÖGET, (meg-szépéget v. szépöget) ösz. áth. A székelyeknél am. meghizlal, pl. a sertést megszépögetni. (Kríza J.)

MEGSZEPLŐSÍT v. -SZEPLÖSIT, (megszeplősít) ösz. áth. 1) Tulajd. ért. szeplőféle foltokkal megtarkít. Arcza és keze bőrét megszeplősíti a nyár melege. 2) Átv. ért. szűz leányon, vagy tisztes aszszonyon buja erőszakot követ el.

MEGSZEPLŐSÍTÉS v.-SZEPLŐSITÉS, (mcgszeplősítés) ösz. fn. Átv. ért. szüz leányon vagy akármely tisztes nőn elkövetett buja erőszakoskodás. AKAD. NAGY SZÓTÁR IV. KÖT,

Viszszaható névmással, megszerezni magát am. bizonyos sokaságu vagyonra szert tenni. 3) Segítő ragu viszonynévvel amn. valamely mennyiséget vagy mértéket, némi hozzáadással megtoldani, mi rendesen aprólékos adásvevésben történik. Húsz diót adok egy garason, s még egygyel megszerzem. V. ö. SZÉREZ.

MEGSZERZÉS, (meg-szérzés) ösz. fu. 1) Cselekvés, mely által valamit megszerzünk; továbbá, maga ezen cselekvés eredménye. Némely régi edények megszerzésében fáradni. 2) Ráadás, vagy bizonyos mértéknek az adás-vevésben megtoldása. V. ö. MEGSZEREZ.

MEGSZID, (meg-szid) ösz. áth. Bizonyos csínyért, rosz tettért szóval megfedd, megdorgál, megpirongat valakit. Megszidni a rosz cselédet. V. ö. SZID.

MEGSZIDÁS, (meg-szidás) ösz. fu. Cselekvés, illetőleg feddés, dorgálás, midőn megszidnak valakit. V. ö. MEGSZID.

MEGSZIGORÍT v. -SZIGORIT, (meg-szigorít) ösz. áth. Szigoruvá tesz.

MEGSZIKKAD, (meg-szikkad) ösz. önh. Szikkadttá lesz (bevégzetten).

[blocks in formation]
[blocks in formation]

MEGSZISZSZEN, (meg-sziszszen) ösz. önh. Egyszeri szisz hangot ad. Megsziszszent a kígyó.

MEGSZITÁL, (meg-szitál) ösz. áth. Porszemnyi részecskékből álló tömeget szitával megtisztit. Megszitálni a lisztet, hamut. V. ö. SZITA.

[blocks in formation]

MEGSZÓLÍT v. - SZÓLIT, (meg-szólít) ösz.

MEGSZIVALKODIK, (meg-szivalkodik) ösz. k. A székelyeknél am. megszikkad, pl. a sár; mintegy áth. 1) Valakit fölhí vagy készt, hogy szóljon. A megszívja azt a lég, a szél. hallgatay embert megszólítani. 2) Valakihez szól a

MEGSZOK, (meg-szok) ösz. áth. Valamit több-végre, hogy kérdezzen tőle valamit, vagy hogy megszöri vagy folytonos gyakorlat által, mintegy hajla-intse, vagy beszélgetés végett stb. Már többet megmával és természetével megegyezőnek talál, s nem szólítottam, és senki sem tudta megmondani, kié ez a vonakodik, nem idegenkedik tőle. Megszokni az új ház. Megszólítani az utczai pajkos gyerkőczöt. Megszóhivatalt, új társaságot. Megszokni a munkát, a katona-lítani az idegen utitársat. Szólítsd meg őt, te tudsz a ságot. Gyakran, amit eleinte elviselhetlennek tartottunk, nyelvén. V. ö. SZÓLÍT. idővel megszokjuk. V. ö. SZOK.

MEGSZOKIK, (meg-szokik) ösz. k. Valamely helyen, vagy emberek és körülmények között, melyek rá nézve eleinte idegenek voltak, mintegy otthonosnak érzi magát. Kinek hol jól megy dolga, ott hamar megszokik. V. ö. SZOKIK.

MEGSZOKOTT, (meg-szokott) ösz. mn. Szokás által második természetévé vált.

MEGSZOMJAZIK v. — SZOMJÚHOZIK, (megszomjazik v. -szomjúhozik) ösz. k. Rájön a szomjuság, szomjassá lesz.

,,Szegény fiú, hogyan megszomjazott."

Vörösmarty. Az áldozat. MEGSZOMORÍT v. -SZOMORIT, (meg-szomorít) ösz. áth. Szomoru érzést gerjeszt valakiben. Kedves barátunk halála igen megszomorított mindnyá

MEGSZOKOTTSÁG, (meg-szokottság) ösz. fu. junkat. Ne szomorítsd meg szivemet. Megszokott állapot vagy tulajdonság.

MEGSZOKTAT, (meg-szoktat) ösz. mivelt. 1) Gyakorlat által rávesz, rátanít valakit, hogy valamely dolgot rendesen, és mintegy hajlamból tegyen, máskép rászoktat. 2) Eszközli, hogy valaki idegen helyen és társaságban, mintegy honn és övéi között érezze magát. V. ö. MEGSZOK és MEGSZOKIK.

,,Ne szomorkodj, légy víg,
Nem lesz az mindég így,
Hej! ki megszomorított,
Meg is vigasztal még.“

Népd.

A meg fölcserélhető el igekötővel. V. ö. SZOMORÚ,
SZOMORÍT.

MEGSZÓL, (meg-szól) ösz. áth. Valakit bizo-
nyos tettért szóval meggyaláz, vagyis gáncsoskodva
szól felőle. Lágyabb kifejezés, mint a rágalmaz, vagy
gyaláz, s leginkább oly tetteket rostálgat, melyek a
társas életben elfogadott illemmel ellenkeznek, pl.
midőn valaki rangjához illetlenül viseli magát, vagy k. Székelyesen am. megszomorodik.
rangján, vagyonán fölül nagyot játszik stb.

MEGSZOMORODIK, (meg-szomorodik) ösz. k. Kedélyét szomorú érzelem lepi meg. Kedvetlen hirre megszomorodni. Valakinek balesetén, halálán megszomorodni. A meg helyett állhat el is. V. ö. SZOMORÚ. MEGSZONTYOLODIK, (meg-szontyolodik) ösz.

MEGSZÓLAL, (meg-szólal) ösz. önh. Hallgatni megszünvén, elkezd szólni, beszélni. Sokáig hallgatott, végre megszólalt. „Szeretjük mi is a szabadságot, s azért készek is volnánk megszólalni." (Gróf Eszterházy M. nádor levele Rákóczy Gy. erd. fejedelemhez. 1644.). Szélesb ért. am. hangzani kezd. Megszólalnak a harangok. Megszólalnak az álgyúk. Megszólal a zene. V. ö. SZÓL.

MEGSZÓLÁS, (meg-szólás) ösz. fn. Beszéd, nyilatkozás, mely által valakit megszólnak, megitélnek. Nem megszólásból mondom, hanem, mert igaz. Ne adj másoknak okot megszólásodra. V. ö. MEGSZÓL.

MEGSZOLGÁL, (meg-szolgál) ösz. áth. Fáradság, munka által valamit megérdemel. A szegény ember véres verejtékkel megszolgálja a szegődött bért.

le

MEGSZOP, (meg-szop) ösz. áth. Bizonyos testet szájába vesz, hogy a benne vagy rajta levő nedvet, különösen az ínynek és íznek tetszőt, ki- vagy szivja. A kisded megszopja az emlöt. Megszopni az édesfa gyökerét. Oly jó izút evett, hogy az ujjait is megszopta utána. Megszopni a metszéstől vérző sebet. V. ö. SZOP.

MEGSZOPACSOL, (meg-szopacsol) ösz. áth. A székelyeknél am. megszopogál.

MEGSZOPOGÁL, MEGSZOPOGAT, (meg-szopogál v. meg-szopogat) ösz. gyak. áth. Valamit folytonosan vagy többször, vagy egymás után többet megszop. Megszopogatni a czukorszeletet. Megszopogatni az izletes csontokat. V. ö. MEGSZOP.

MEGSZOPTAT, (meg-szoptat) ösz. mivelt. Eszközli, hogy a csecsemő állat szopjon, vagyis csecset ad a szájába, vagy anyja tögyére ereszti. Megszoptatni

« ElőzőTovább »